Українська мова.
3 клас
Мета: Розширювати
знання про іменник: удосконалювати вміння визначати його серед інших частин
мови через правильне поставлене запитання, розрізняти назви істот і неістот,
збагачувати словниковий запас учнів; удосконалювати навички грамотного письма;
сприяти розвитку аналітико-синтетичних вмінь учнів, зв’язного мовлення;
виховувати інтерес до навчання, потребу в поглибленні знань.
Обладнання: комп’ютер,
підручник «Українська мова» (авт. Науменко), зображення сонечка з промінцями,
вирізані з картону краплинки зі словами, інтерактивна дошка, записи на дошці.
Хід уроку
І. Організаційний момент. Емоційне налаштування
на роботу
Кожному відомо: найкраще живеться в тому домі, де у господарів панує злагода,
тепло і хороший настрій. Тож притуліться долонькою до долоньки і промовте добрі слова:
Ми - хороші
школярі!
Ми – особистості творчі!
Ми – думаємо і замислюємося!
Ми – хочемо все знати!
З таким хорошим, добрим, сонячним настроєм починаємо
урок.
ІІ. Актуалізація знань учнів
1) Гра «Склади план уроку» (слайд 1-2).
З’єднайте частини прислів’їв, поставте їх у такому
порядку, що відображав би послідовність роботи на уроці.
Хто багато робить, половина
роботи.
Зробив діло -
той багато знає.
Добрий початок -
гуляй
сміло.
2) Перевірка домашнього завдання
- Уявіть себе
вчителями. Які запитання поставите стосовно виконаного вами домашнього
завдання. Вправа 246.
ІІІ. Повідомлення теми уроку
-
Що
дає життя всьому живому, золотим промінням гріє колосок, хороший настрій на
уроці? (Сонце).
- Відгадайте загадки та розмістіть відгадки на промінчиках сонечка.
Чорний Іван,
дерев’яний каптан, де носом проведе, там помітку кладе. (Олівець)
Біле поле, мудрий
на нім оре. (Папір).
Білий кінь по
чорному полю залишає слід за собою. З кінця в кінець скаче, мовчки щось усім
каже.(Крейда, дошка).
Хто мовчить, а всіх
навчить? (Книжка).
- Що допомагають здобувати ці предмети?
- Як сонце світить
усьому живому на землі, так знання освітлюють весь життєвий шлях людини. Сьогодні
на уроці ми повторимо знання про одну із частин мови. А про яку саме, вам
підкажуть промінчики сонечка. Поставте запитання до слів-відгадок. До якої
частини мови належать ці слова? (До іменника). Так, сьогодні на уроці ми
одержимо нові знання про іменник. Тема нашого уроку: «Загальне поняття про
іменник. Іменники, що означають назви істот і неістот».
IV. Вивчення нового матеріалу
- Іменник - найчисельніша частина мови. У словнику
української мови 135 тисяч слів і половина з них іменники.
1)
Вправа «Мозкова
атака»
- Що ми вже знаємо
про іменник? (Пропоную створити «смислову паутинку» до поняття «Іменник».)
2). Хвилинка каліграфії
- «Красиво писати – красу творити» - говорить народна
мудрість. Повторимо з’єднання букв.
ник мен
ння і зна
-
Які
слова можна утворити з цих складів? Скласти речення із цими словами.
3). Робота з підручником. Вправа 247.
4). Формулювання правила.
VII. Фізкультхвилинка з музичним супроводом
Продовження роботи з підручником. Виконання вправи 248.
1)
Інтерактивна онлайн-вправа «Допоможіть
знайти букву» е чи
и.(Е чи и зловити)
(http://miksike.net.ua/#keelemiks/en/Imtests.html?start=1&test=4428 )
2)
Гра «Посели в будиночок». Інтерактивна
онлайн-вправа «Хто? Що?» (https://learningapps.org/2617674)
3)
Гра «Будівельник» (Слайд 2).
4)
Спишіть третій абзац тексту, уставляючи пропущені букви.
5)
Робота в групах. Виконання вправи 249.
VIІI. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання
Вправа 250.
ІХ. Підсумок уроку
1. Інтерактивна вправа « Загадки»
(http://www.samouchka/com/ua/ukr/
pysmo I chytannya/61/)
-
На
які питання відповідають слова-відгадки?
2.
Вправа «Інтерв’ю за три кроки»
Завдання: провести
інтерв’ю зі своїм сусідом по парті за питаннями…
- Здобувають знання по краплині. Наша ріка знань ще глибша
стане, коли ми будемо використовувати ці іменники: наполегливість, уважність,
старанність, допитливість, терпіння, любов до книги.
- Дякую всім за роботу. Бажаю вам, щоб ці слова допомагали
підкоряти вершини знань (Роздаю краплини з цими словами).
Українська
мова. 3 клас
Мета: закріпити
й узагальнити знання учнів з теми «Іменник», повторити граматичні категорії
іменника шляхом використання цікавих завдань; розвивати вміння аналізувати
іменник як частину мови, фонематичний слух, увагу, пам’ять, кмітливість,
гнучкість мислення, формувати орфографічні навички дітей; виховувати культуру
поведінки, повагу до товаришів, любов до рідної мови.
Обладнання: інтерактивна дошка.
Хід уроку
І. Організація класу. Емоційне налаштування на роботу
- Дорогі діти! Вітаю вас на уроці рідної мови. Якщо
хочете бути добрими і розумними, погладьте себе і сусіда по голівці. Якщо ви
хочете допомагати один одному, простягніть руку товаришу. Якщо ви хочете бути
працелюбними підніміть рученята вгору.
Якщо ви хочете бути дружніми, візьміть одне одного за руку. Якщо ви
хочете бути старанними, уважними, поміркованими, розумними, активними
поплескайте в долоньки.
- Я хочу, щоб кожен із вас на уроці відчув себе успішним.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
-
Отже,
на сьогоднішньому уроці ми закріпимо знання про іменник, пригадаємо все, що ми знаємо про цю частину мови.
-
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань учнів
1.
Інтерактивна вправа «Прислів’я-танграм» (складання прислів’їв із їх частин).
-
Мудрий
український народ склав багато прислів’їв про знання.
-
Чого
вчать нас ці перлини народної творчості?
IV. Каліграфічна хвилинка
1. Інтерактивна вправа
«Письмо букв».
-
Пригадаймо
письмо букв і з’єднань.
Написання правильних з’єднань.
Запис у зошит.
-
Запишіть
одне прислів’я, яке ви запам’ятали у зошит дотримуючись правил каліграфії.
Назвіть іменники у реченні.
V. Узагальнення знань про назви істот та неістот.
Пригадування правила.
-
Пропоную
пограти в інтерактивну гру .
1.
Гра «Хто-що». Розподілити іменники.
3.
Узагальнення знань про власну і загальну назву.
-
Пригадаймо
які назви пишуться з великої букви? Які слова відносяться до власних назв.
4. Інтерактивна
вправа. «Власні і загальні
іменники»
5.
Самостійна робота.
Списати третє речення, добираючи правильно букву.
Перевірити з правильним написом на
дошці.
VІ.Узагальнення
знань про роди іменника
1. Бліцопитування
6.
Якого
роду бувають іменники?
7.
Які
слова допомагають визначати рід іменників?
8.
Які
закінчення найчастіше бувають в іменників жіночого роду? середнього?
чоловічого? Розподіл іменників за родами.
2.
Інтерактивна вправа «Рід
іменників».
Узагальнення знань про число
іменника.
3. Бліцопитування.
- Як змінюється іменник?
- Що ви знаєте про число іменника?
4. Вибірковий диктант-сито.
- Випишіть іменники в однині (перший варіант), у множині
(другий варіант).
(Дерево, озеро, школа, дівчинка, крісла, книжки, озера,
серця, плече, стіл.)
Перевірка диктанту.
VІІ.Узагальнення
знань про змінювання іменника за відмінками.
1. Бліцопитування.
- Як іще змінюються іменники? Назвати відмінки.
2. Робота в парах. Відмінювання іменників на картках.
Взаємоперевірка.
3.Завдання для дуже уважних учнів.
4. Інтерактивна
група «Зайва буква».
Списати текст.
5.Робота над текстом В.Сухомлинського.
1.Списати перше речення тексту. Підкреслити головні члени
речення. Чим виражений підмет?
2.Назвіть іменники у другому реченні.
6. Розбір іменника як частини мови.
- Уявіть собі, що
ви іменник. Розкажіть про себе. (Книжка, песик, село).
VІІІ. Підсумок уроку
- Прийшла пора підсумувати.
1. Інтерактивне тестування з теми «Іменник».
- Дорогі діти. Ви сьогодні гарно працювали, були
активними, уважними, розумними. Ви поповнили свої скарбнички новими знаннями
про мелодійну, солов’їну мову. Наш урок закінчився.
Наш урок закінчився, але
Пам’ятайте завжди, любі діти:
А ще – завжди слід добро творити –
.
Немає коментарів:
Дописати коментар